Unde putem sa ne adresam sa rezolvam problema cu ascensorul nefunctional?

09 january 2023 20

Buna ziua. Locuim intr-un bloc cu 16 etaje, pe fiecare etaj sunt 14 apartmente. In bloc avem 2 ascensoare, dar functioneaza doar unul mic, pentru persoane. De 2 zile si acesta nu mai este functional. Am tot sunat la serviciul avarii, dar acolo ne promit ca vin si nu mai apar. Platim lunar pentru intretinerea ascensorului, dar nu-l putem folosi. Unde putem sa ne adresam ca sa rezolvam problema descrisa?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Zinaida.
Adresaţivă la gestionarul fondului locativ or potrivit punctului 14 din regulamentul aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 191 din 19 februarie 2002
contractul este încheiat între prestatorul de servicii ascensoare şi gestionarul fondului de locuinţe, respectiv ultimii pot solicita executarea obligaţiilor contractuale de mentenanţă.

vă anexez linck-ul către HG191/2002... mai detaliat care reglementează serviciile comunale.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=132681&lang=ro#

10 january 2023