Unde să dau actele?

04 june 2019 59

Bună ziua. Am 6 ani de cand nu am nimic comun cu soțul meu, copii nu avem, locuiesc în Rusia, el in Moldova. Acum vreau sa revin si sa depun actele de divorț, dar locuim in diferite municipii. Unde trebuie anume sa dau actele: in municipiul unde locuiește soțul său municipiul unde locuiesc eu!?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Regula generală
Articolul 38. Competența teritorială generală
(1) Reclamantul poate intenta acțiunea în oricare din sediile instanței în a cărei rază teritorială se află domiciliul pîrîtului

Excepție
... mai detaliat (5) Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

Dacă nu sunt careva pretenții între soți privind desfacerea casătoriei, mergeți ambii la Serviciul De Stare civilă și depuneți cererea de divorț, dacă nu se soluționează amiabil, atunci doar instanța de judecată.

04 june 2019