Unde sa depun cererea de divorț

23 december 2019 167

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, la care judecatorie pot depune cererea la divorț dacă locuim în or. Chișinău (detinem cateva apartamente aici), dar avem viza de reședință in sat? Dacă soțul nu vrea să ajungem la un numitor comun, sunt șanse să primesc custodia copiilor și măcar o locuință în care să trăiesc cu copiii?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Cristina,

Puteți depune la judecătoria Chișinău sediul Centru, doar că trebuie să faceți dovada domiciliului real al pîrîtului (adică să demonstrați că el deja locuiește în Chișinău, nu la adresa indicată în buletin).

Cu privire la custodie, în marea majoritate a cazurilor instanța lasă copii mamei, dar trebuie să fie... mai detaliat întrunite mai multe condiții (să aveți venit, să oferiți condiții de trai copiilor etc).

24 december 2019