Unde sa ma adresez sa obtin asistenta juridica de stat pentru divort

05 june 2017 66

Cu ce sa incep? Am si un copil minor.

Lawyer comments 3

Diana Conea
  • Legal consultant

Buna ziua,
Sa inteleg ca Dvs aveti nevoie de asistenta juridica calificata gratuita, garantata de stat.
Pentru asta, va trebui sa va adresati cu o cerere Consiliului Naţional pentru Asistenţă Juridică Garantată de Stat sau in oficiile lui teritoriale (depinde unde locuiti), care va desemna un avocat public, care sa va... mai detaliat reprezinte. Pentru asta, trebuie sa intruniti si niste conditii, asa ca va sfatui sa vedeti aici legea cu privire la asistenţa juridică garantată de stat, Art. 19, 20, 21 ...25, 26, 27, 28 din aceasta lege.
http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=325350&lang=1

Succese!

05 june 2017
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Aici puteti gasi modele gratuite de cereri de divort si alimente: http://yavo.md/rom/contracte

05 june 2017
Viorica Chirnicinii
  • Paralegal

Buna ziua Diana. Legea nr. 198 din 26 iulie 2007 cu privire la asistența juridică garantată de stat prevede pentru unele categorii de populatie acordarea asistentei juridice garantate de stat. Pentru aceasta este necesar de depus declaratie si cerere la Oficiile Teritoriale a CNAJGS. La fel va puteti adresa la... mai detaliat unul dintre parajuristi care va vor ajuta la complectarea cererii . Lista acestora o gasiti pe parajurist.md . Daca aveti intrebari ma puteti contacta pe viorica.parajurist@gmail.com O zi buna.

06 june 2017