Unde sa ne adresam ca sa deschid o gospadarie tataneasca?

22 february 2019 27

Buna! Unde sa ne adresam ca sa deschid o gospadarie tataneasca? Unde se afla? Toti imi spun ca e pe strada Docucaev, dar niciun numar?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Svetlana, bună ziua!

În conformitate cu prevederile Legii privind gospodăriile țărănești, Gospodăria ţărănească va fi înregistrată de către fondatorul ei la primăria unităţii administrativ-teritoriale de nivelul întîi în a cărei hotare el deţine teren. În cazul în care fondatorul deţine terenuri amplasate în hotarele a două sau mai multe unităţi administrativ-teritoriale... mai detaliat de nivelul întîi, cererea de înregistrare a gospodăriei ţărăneşti se prezintă primăriei alese de fondator.

Este de nivel întâi primăria orașului, satului.

22 february 2019