Unde se depune cererea pentru divort?

05 october 2020 183

Sotul se afla peste hotare, sotia vrea divorț, dar nu se pot intelege să meargă la OSC cand sotul se afla in Moldova. Care sunt următorii pași ai sotiei? Ea are viza de reședința în alta localitate, dar locuiește în Chișinău. Casatoria a fost inregistrata in afara Chisinaului. Unde trebuie să depună documente daca se ajunge la divorț prin judecată?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

06 october 2020