Unitatea de bucătar în şcoală, pentru câţi copii?

23 january 2019 114

La ce număr de copii se angajează 1 unitate de bucătar? Care lege/hotărâre de guvern stipulează acest lucru?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună.

Un răspuns complet și exact la întrebarea dumneavoastră nu am, însă v-ar putea fi de folos următoarea informație:

Regulamentul cu privire la funcţionarea cantinei pentru elevii instituţiei de învăţămînt secundar profesional, prevede în anexa nr. 5 statele de funcţiuni provizorii pentru cantinele din instituţiile de învăţămînt secundar profesional.

Conform acestei anexe, numărul... mai detaliat bucătarilor (pe lângă bucătarul-șef) se stabilește în funcţie de numărul persoanelor alimentate, după cum urmează:
a) 1 bucătar - pentru mai puțin de 175 de persoane alimentate;
b) 2 bucătari - pentru 175-275 de persoane alimentate;
c) 3 bucătari - pentru 275-375 de persoane alimentate;
d) 4 bucătari - pentru 375-500 de persoane alimentate.

Găsiți acest regulament aici - http://www.legis.md/cautare/rezultate/27606

Mult succes!

12 march 2019