Utilizarea pensiei alimentare

03 august 2022 150

Buna ziua. Sunt divorțat de 9 luni și plătesc cu regularitate pensia alimentară pentru trei copii, conform contractului. Nu sunt sigur că acești bani sunt folosiți de fosta soție în scopul întreținerii copiilor. Pot să solicit de la ea confirmarea faptului că banii se folosesc anume pentru întreținerea și dezvoltarea copiilor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu exista nici o reglementare legală in acest sens, Dvs desigur puteți solicita o astfel de confirmarea dar refuzul ei nu poate sancționat sub nici o formă

03 august 2022