Va fi tras la raspundere pentru neachitare?

03 june 2022 33

Buna ziua. In cadrul unui proces penal, o persoana a fost condamnata si sanctionata cu amenda. Pe langa aceasta, persoana in cauza are aplicate cateva amenzi contraventionale. Fara a achita niciuna din amenzile mentionate, persoana a plecat peste hotare cu pasaport biometric. Persoana in cauza va fi trasa cumva la raspundere pentru neexecutarea hotararilor (penala si contraventionale) amintite sau poate sa astepte linistit sa traca termenul de prescriptie a executarii si nu va pati nimic?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Veronica.

Dacă executorul judecătoresc va porni proces pentru restituirea amenzii atunci termenul de prescripție nu va expira niciodată. Dimpotrivă, persoana riscă să fie atrasă la răspundere contravențională și mai apoi penală dacă cu bună știință, cu rea credință nu execută hotărârea instanței de judecată privind amenda.

05 june 2022