Vacanta fara acordul tatalui

12 june 2019 588

Buna ziua. Sunt casatorita si am doi copii minori. As dori sa merg cu copiii in vacanta in Germania la matusa mea, dar sotul nu vrea sa-si dea acordul pentru pasapoarte si plecarea din tara, fiindu-i teama ca nu ne mai intoarcem, deoarece relatia nu functioneaza. Care sunt pasii legali? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimată Dna Amina, Vedeți legea de mai jos:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

Ne fiind încă divorțată nu este necesar acordul celuilalt părinte la perfectarea documentului de călătorie.

De asemenea nu aveți necesitate de acordul tatălui la ieșirea din țară pentru durate mici și doar în caz dacă doriți sa plecați peste hotare în scop... mai detaliat de stabilire a domiciliului copilului peste hotare aveți necesitate de declarația legalizată notarial.

12 june 2019

Va multumesc frumos.
Cu respect Amina

14 june 2019