Vaccinarea contra coronavirus

22 april 2021 50

Bună ziua. Sunt elevă în anul 4 la Colegiul de Medicină Orhei și urmează să am practica la spital, însă direcţia colegiului afirmă că dacă nu ne vaccinăm împotriva Covid-19, n-o să fim admişi la practic. Argumentul este că dacă nu ne vaccinăm, putem fi sursă de infecţie în spital. Dacă, însă, nu suntem admiși la practică, rămânem restanţieri. În general, au deptul să ne oblige să ne vaccinăm? Ce putem face în această situaţie?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Victoria, vaccinarea e o chestie binevolă. DVS trebue să facți cunoștiință cu ordinul derectorului liceului și cu condițiile angajării la practică în instituția medicală, unde o să fiți repartizată.

23 april 2021
Pîrlițanu Daniel
  • Advocate trainee

Deși, vaccinarea este (trebuie să fie, cel puțin) benevolă, totuși argumentul directorului este unul plauzibil, este vorba de sănătatea celor din jur, la spital veți contacta cu diferite persoane care ar putea fi în grupul de risc.
Dacă aveți posibilitatea de a vă vaccina - făceți-o. Restanța se lichidează, sănătatea celor... mai detaliat din jur e mult mai importantă.

25 april 2021