Valabilitatea dosarului

04 september 2020 196

Bună ziuă. Soțul a depus dosarul pentru redobândirea cetățeniei în 2003, conform paginii web: cetatenie.just.ro, dosarul a fost acceptat în 2011, dar nu a primit scrisoarea recomandată de la ANC nici până acum. Următoare întrebare ar fi dacă mai este valabil dosarul și care sunt pașii următori sau ce autoritate competentă ne poate ajuta. Vă mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
trebuie să trimite-ți o scrisoare recomandată la ANC prin care să întrebați care este stadiul de examinare al dosarului. În scrisoare indicați toate datele de identitate ale solicitantului cetățeniei și data la care a fost depus dosarul, precum și numărul lui dacă îl aveți.
Scrisoarea o puteți scrie, imprima, semna... mai detaliat apoi scanna și trimite pe poșta electronică cetatenie@just.ro
se răspunde de obicei destul de repede

07 september 2020