Valabilitatea in Ucraina a unei procuri intocmite in Rep. Moldova

29 august 2020 42

Buna ziua! Tatal meu (cetatean al Ucrainei) locuieste la moment in Rep.Moldova. Acum el doreste sa faca o procura generala pe numele meu (eu sunt cetatean al R. Moldova), pentru ca eu in Ucraina sa pot perfecta acte si carduri bancare. Va fi valabila in Ucraina procura, daca este intocmita si tradusa in ucraineana aici la noi in tara?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
Procurile autentificate de notarii moldoveni, sunt recunoscute in Ucraina fara vreo alta legalizare (apostila, etc.), avand in vedere Tratatul bilateral intre tari, privind recunoasterea reciproca a actelor oficiale.
Va recomand sa traduceti procura la un traducator autorizat din Ucraina.

30 august 2020