Vamuire scaun cu rotile electric

21 september 2019 30

Salut! Daca o persoana cu dizabilitati locomotorii severe vrea sa introduca in tara un scaun cu rotile electric nou (scaunul cu rotile electric a fost donat), acesta trebuie vamuit? Sau persoanele cu dizabilitati au scutire?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Ion.

Scaunele cu rotile pot fi introduse pe teritoriul Republicii Moldova fără achitarea taxei vamale la import. Acestea se află la poziția 8713 din Nomenclatura combinată a mărfurilor: https://legis.md/cautare/getResults?doc_id=112799&lang=ro

21 may 2020