Vand automobil

08 january 2023 32

Buna ziua. Vreau sa vand un automobil inmatriculat in Moldova, al carui proprietar sunt eu. Problema este ca ma aflu peste hotare. Exist vreo solutie prin care as putea sa-l vand fara a veni in Moldova? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ion.
Vînzarea-cumpărarea automobilului se face prin contract simplu care nu necesită a fi autentificat notarial.
În cazul dumneavoastră pot să vă recomand 3 soluții:
1. Să întocmiți o procură la ambasada Republicii Moldova din țara unde vă aflați (desigur dacă există) prin care veți împuternici pe cineva să vă substituie... mai detaliat în contractul de vânzare-cumpărare a automobilului.
2. Să încheiați contractul în formă electronică cu aplicarea semnăturii electronice (cu condiția că aveți semnătura electronică).
3. Să întocmiți contractul de vânzare-cumpărare în formă scrisă, să-l semnați dumneavoastră și să-l expediați fie prin poștă, fie prin curier sau prin alte metode disponibile cumpărătorului.
restul procedurii de înmatriculare a automobilului o găsiți la următorul link https://servicii.dev.egov.md/ro/event/C13

09 january 2023