Vând casa cu achitarea în rate

06 june 2018 45

Vând casa cu achitarea în rate. La încheierea contractului, se achită prima rată. În caz că următoarea rată nu este achitată de către cumpărător, ce se întâmplă cu prima rată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
La caz există mai multe soluții, totul depinde și de contract.
Dacă este prevăzut, puteți solicita restituirea bunului și reținerea sumei primei rate.
Puteți solicita restituirea bunului totodată restituind banii.
Puteți solicita achitarea integrala a sumei înainte de termen.
Sunt posibile și alte situații, totul depinde de contract.
Obligatoriu de știut că un asemenea contract... mai detaliat se face doar prin intermediul notarului și se notează la cadastru, la achitarea integrala cumpărătorul devine proprietar, pînă atunci proprietar sunteți înregistrat d-stră, iar cumpărătorul are statut de viitor proprietar după achitarea integrală.

06 june 2018