Vanzare apartament

13 september 2020 63

Am un apartament impreuna cu fostul sot, de care am divortat in 2004 in absenta lui. De aproape 20 de ani nu stiu nimic despre el, nu a fost vazut in localitatea noastra, nu intretine nicio relatie cu copiii. Practic, a disparut. Pot sa vand apartamentul fara acordul lui? Multumesc anticipat!

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna ziua Ecaterina,

Da, puteți vinde apartamentu fara acordul fostului soț, daca in Cadastru figurați doar Dvs. ca proprietar.

Confom Codului Familiei pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

14 september 2020
Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Dacă apartamentul a fost dobândit în timpul căsătoriei, atunci el aparține cu drept de proprietate ambilor soți (chiar dacă în Registrul Bunurilor Imobile este indicat un singur proprietar). Respectiv, chiar dacă o să reușiți să vindeți apartamentul fără acrordul celui de al doilea soț - lucru care este puțin probabil,... mai detaliat deoarece notarii verifică aceste aspecte, celălalt proprietar va fi îndreptățit să anuleze contractul de vânzare-cumpărare al apartamentului pe motiv că a fost vândut fără acordul lui.

14 september 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Vinzarea va fi posibilă fără acordul soțului doar daca acest acord este inlocuit de o hotărâre judecătorească privind vinzarea contra unei sume de bani, sau vinzarea prin licitație.

15 september 2020