Vânzare automobil fără acordul meu

22 may 2019 32

Bună ziua! Am avut un automobil cu drept de proprietate, i-am încredințat automobilul unui cunoscut pentru ca acesta să îl vândă (fără a întocmi careva acte/procură). Acum acesta refuză să restituie automobilul, iar de curând am aflat de la Direcția de înmatriculare a transportului că automobilul a fost vândut în anul 2018 către o altă persoana. Vă rog să mă ajutați, ce pot face? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În lipsa unei împuterniciri corespunzătoare, terța persoană nu poate vinde sau dispune sub o altă formă de bunul ce vă aparține.
Se identifică acțiuni ilegale, pentru a trage la raspundere persoana, urmează sa înaintați o plîngere catre organele de poliție.
Totodată, dacă nu vă va fi restituit bunul, puteți solicita... mai detaliat incasarea contravalorii acestuia

22 may 2019