Vanzare-cumparare cota parte intre copropriatari

27 november 2021 48

Buna ziua. Suntem doi coproprietari in curte, fiecare detine cate 1/2 cota parte. Celalalt coproprietar vrea sa vanda cota sa si la propunerea mea de a o cumpara cere o suma exagerata, cu care nu sunt de acord. Ce drepturi am, ce actiuni pot intreprinde pentru procurarea cotei mentionate la un pret realist? Are dreptul coproprietarul sa-si vanda cota altor cumparatori fara acordul meu? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs potrivit codului civil dețineți un drept preferențial în calitate de coproprietar la cumpărarea cotei părți prin urmare vânzătorul are obligația să va notifice despre intenția lui de a vinde cota parte iar ceea ce tine de preț urmează să-l negociați potrivit principiului libertății contractuale. Partea este in drept... mai detaliat să stabilească prețul dorit deși în caz de divergente puteți să vă judecați asupra prețului exagerat deoarece depășește valoarea estimativă din cadastru de și nimeni nu poate impune un pret unui proprietar cu care ar trebuie să-și vândă bunul cu anumite excepții.

28 november 2021