Vânzare fără patentă?

17 june 2022 115

Buna ziua. Este ilegal daca o persoana vinde haine second-hand la piata afara (nu intr-o incapere) si nu plateste patenta/impozite?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Anastasia, evident că este ilegal de a practica această activitate, riscaţi să fiţi sancţionată de către angajaţii Ministerului Afacerilor Interne cât şi de Serviciul Fiscal de Stat.

Pentru a legaliza activitatea vă adresaţi Serviciului Fiscal de Stat cât şi autorităţii publice locale, ei vă vor oferi toate infornaţiile necesare.

Succes!

18 june 2022