Vanzare imobil

30 january 2022 42

Buna ziua! Poate sotul sa vanda apartamentul pe care l-am cumparat pe cand eram divortati, insa fiindca locuiam impreuna, am contribuit ambii cu resurse? Mentionez ca toate actele sunt pe numele lui si ca avem copii majori impreuna. Poate sa vanda fara acordul copiilor? Cum pot demonstra ca am contribuit cu bani la achizitionarea apartamentului? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Soțul este unicul proprietar al apartamentului și poate să vândă bunul fără acordul Dvs. sau al copiilor. Copii nu au drepturi asupra apartamentului, decât în cazul moștenirii.
Dvs. aveți două opțiuni, fie solicitați soțului să vă transmită 1/2 cotă parte, fie prin intermediul instanței de judecată, în cazul în care... mai detaliat dețineți probe că ați contribuit.

31 january 2022