Vanzare locuinta de baza

10 december 2018 228

Vreau sa vand casa in care am locuit mai mult de 10 ani, dar documentele de dare in explaatare am reusit sa le fac abia acum, deci nu am viza de resedinta. Este vreo metoda sa demonstrez la inspectorat ca este locuinta de baza?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Mariana,
Până în prezent Dvs oricum ați avut undeva o viza de reședință/domiciliu, iar Serviciul Fiscal de Stat va lua în considerație acest fapt.

10 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Va referiti la faptul sa fiti scutita de impozitul de la înstrăinarea bunului?
Potrivit Codului Fiscal,
Locuinţă de bază – locuinţă care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este proprietatea contribuabilului în decurs de cel puţin 3 ani;
b) constituie domiciliul/reşedinţa contribuabilului în decursul ultimilor 3 ani pînă la momentul înstrăinării.

Dreptul... mai detaliat de proprietate apare din momentul înregistrării dreptului in registrul cadastral.
Resedinta poate fi demonstrata prin orice mijloc relevant(achitare facturi, martori, etc.) In buletin se indică domiciliul nu reședința. Respectiv, chiar daca in buletin aveti o adresa de domiciliu, resedinta poate fi demonstrata ca fiind la adresa acelui bun imobil prin probele respective.

10 december 2018