Vanzarea automobilului gajat cu preluarea de catre cumparator a sumei restante din credit

19 february 2020 117

Buna ziua. Cateva luni in urma am luat un credit si am pus in gaj automobilul. La moment vreau sa plec din tara si nu mai am nevoie de automobil. Vreau sa fiu curat si din puct de vedere creditar. Nu vreau bani pe auto. Am gasit un potential cumparator pentru auto care vrea sa preia suma ramasa a creditului spre achitare. E posibil acest lucru? Daca da, care sunt pasii ce trebuie urmati? Va multumesc aniticipat. Sincere urari de bine.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, urmează sa mergeți la creditor(cel ce a oferit creditul) să discutați cu acesta, în sensul dacă oferă acordul la efectuarea modificărilor propuse, dacă acceptă, deja formalitățile clarificați cu acesta.

20 february 2020
  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Este posibil doar cu va fi nevoie acordul creditorului cu privire la vînzarea galului (automobilului) cu menținerea galului pina la achitarea integrală a creditului. O să trebuiască de întocmit un acord adițional la contractul de credit unde o să figureze cumpărătorul automobilului care va achita suma de credit... mai detaliat rămasă.

20 february 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Ahaha hah ha

20 february 2020