Vanzarea autovehicolului

16 december 2018 30

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, sotul meu poate sa vanda fara mine autovehicolul care a fost procurat impreuna, fiind deja casatoriti?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Lilia,

Codul Familiei prevede că fiecare dintre soţi este în drept să încheie convenţii prin care să dispună de bunurile comune, cu excepţia bunurilor imobile, acordul celuilalt soţ fiind prezumat.

Astfel soțul Dvs. poate să înstrăineze automobilul fără a avea un acord expres din partea Dvs. Însă dacă Dvs. sunteți... mai detaliat contra înstrăinării automobilului atunci puteți să vă opuneți încheierii acestui contract de vânzare.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

16 december 2018