Vanzarea cotei-parti din apartament

03 may 2023 57

Buna ziua. Tata a transmis apartamentul lui in proprietatea celor doi copii ai sai, adica mie si surorii, cu cote-parti egale. Eu vreau sa vand cota mea parte, dar sora nu doreste sa o cumpere si nici să ducem la capat perfectarea actelor, astfel ca eu sa pot vinde cota-parte fara acordul ei. Ce pot face?

Jurist comments 2

  • Advocate

.....perfectarea căror acte.....întrebarea care se impune este dacă sunt determinate cotele-părți ale coproprietarilor....dacă sora nu dorește determinarea cotelor-părți, atunci prin instanța de judecată se determină.........dacă sunt determinate și doriți să vindeți cota-parte a dvs unei terțe persoane, alta decît sora, o puteți face dacă sora nu își exercită dreptul de... mai detaliat preemțiune......mai este și soluția dispunerii vînzării bunului la licitație și împărțirea prețului între coproprietari proporțional cotelor-pârți deținute (se dispune doar de instanța de judecată) ....

04 may 2023
  • Advocate

Sau, cînd cineva din coproprietari cumpără cota-parte a celuilalt coproprietar.....transmiterea întregului ap în proprietatea unui coproprietar ppoate fi dispusă și de instanța de judecată la solicitarea coproprietarului, cu achitarea celuilalt coproprietar a valorii cotei-părți......tel.069615655

04 may 2023