Vanzarea unei case in constructie

11 april 2019 79

Buna! Cum se poate vinde o casa aflata in proces de constructie? Se poate inregistra in Registrul Cadastral, chiar daca este finisata in proportie de 50%? Am autorizatie de constructie si plan intocmit de arhitect.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mihaela,

Urmează să vă adresați la notar și să încheiați un contract de vânzare cumpărare a bunului în construcție.
Notarul vă va comunica care este lista tuturor actelor necesare pentru autentificarea acestui contract, precum și prețul pentru serviciile acestuia și taxa de stat.
De regulă, cheltuielile de autentificare le suporta cumpărătorul, dacă... mai detaliat părțile nu au convenit altfel.

12 april 2019