Vanzarea unui imobil dupa divort fara partaj

18 may 2022 37

Buna ziua. Am un apartament pe numele meu. Pot sa il vand in lipsa fostului sot, locul aflarii al caruia nu il cunosc? Nu am facut partajul averii in timpul divortului, dar nici nu am primit pensie alimentara pentru cresterea celor 3 copii (nu am cerut-o din lipsa de cunostinte in domeniu). Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Dacă bunul a fost obținut în timpul căsătoriei, atunci apare o problemă, sunteți coproprietari și este necesar acordul fostului soț.
o soluție este doar adresarea în judecată pentru a putea obține o soluție pe acest subiect, alt fel, nu este posibil.

19 may 2022