Vânzarea unui teren agricol moştenit de doi fraţi, dintre care unul a decedat

11 june 2022 26

Bună ziua. Doi frați au moștenit un teren agricol. Unul din frați a decedat, dar au ramas soţia şi doi copii majori ai acestuia. Care sunt cotele-parti primite din vânzarea acelui teren? La notar au imparţit suma primită ca preț în mod egal la 4 persoane. Este corect?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna, nu este corect
totul depinde de cotele care au deținut frații, dacă cotele din teren erau cîte 1/2 atunci fiecărui frate revine 1/2 din sumă.

astfel soția și copii celui decedat, urmau să obțină doar 1/2 care îii revenea acestuia și nicidecum suma nu se împarte la 4

01 july 2022