Vânzătorul automobilului nu este proprietarul din acte, ci o persoană deține automobilul în baza procurii

27 march 2023 19

Bună ziua. Recent am cumpărat un automobil. Persoana care mi l-a vândut deține procură valabilă. Putem noi să facem contract de vânzare-cumpărare, sau este obligatoriu să găsim proprietarul din acte?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă în procura deținută de actualul posesor al automobilului este prevăzut dreptul de înstrăinare (vânzare) a automobilului atunci nu trebuie acordul proprietarului (cu condiția că procura este valabilă).
În caz că acest drept nu este acordat prin procură... trebuie acordul proprietarului la înstrăinarea automobilului.

27 march 2023