Vanzatorul masinii se eschiveaza de la perfectarea actelor pe numele meu

19 april 2021 41

Buna ziua. Am procurat un automobil un an in urma. Din cauza pandemiei nu am reusit sa fac actele (nu activau notarii, Registru). Vanzatorul a scris o recipisa in care se obliga sa-mi faca procura sau reinmatriculare imediat cum acest lucru devenea posibil. Acum eu ii cer sa facem actele, dar ma tot amana. El este plecat deseori peste hotare, dar acum se afla in Moldova. Ce as putea face ca sa rezolv problema cu actele pentru masina cumparata?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
În cazul în care acesta într-adevăr este mereu ocupat, solicitați să perfecteze o procură pe numele Dvs. la orice notar. Prezența Dvs. nu este obligatorie în fața notarului. Ulterior, vă deplasați la notar și ridicați procura. Dacă se află peste hotare, este în drept să perfecteze o procură... mai detaliat la consulatul Republicii Moldova din statul respectiv.

În cazul în care nu se va conforma cerințelor Dvs., sunteți în drept să depuneți o plîngere la poliție.

21 april 2021