Vanzatorul refuza sa inlocuiasca telefonul vandut, care a re defecte

27 february 2022 42

Buna ziua. Am cumparat un telefon mobil in credit, iar dupa sase zile l-am intors pentru ca avea defecte si am cerut sa mi-l schimbe. Vanzatorul a refuzat cererea mea. Ce pot face?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, în calitate de consumator aveți dreptul să depuneți o sesizare la Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței.

Sunt 3 modalități de depuner, direct la Agenție, prin intermediul poștei sau prin poșta electronică consumator@apcsp.gov.md ( însă pentru această modalitate trebuie sa dețineți semnătura electronica).

La o asemenea sesizare trebuie sa fie... mai detaliat anexat bonul care confirma achiziționarea produsului și cererea prealabilă înaintată agentului economic.

Totuși pentru a urmări o cale corecta de adresare către APCSP și a primi o soluție favorabilă pu dmv, consultați un avocat care vă va ajuta să întocmți procedura și actele corect.

O zi buna!

04 march 2022