Vazoane cu flori

28 april 2018 118

Buna ziua! Avem asa o problema: vecinii de la etajul de mai sus au la balcon vazoane cu flori si cand uda florile, apa curge in jos si stropeste ferestrele si chiar uda hainele spalate atarnate pe sarma. Ce putem face daca nu-i respecta pe altii si nu vor sa inteleaga cu binisorul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Speța dvs ține mai mult de toleranța vecinătății decât domeniul juridic deși sunt careva aspecte care pot fi discutate și anume să coordonați cu ACC-ul care vă gestionează blocul să înteprindă careva măsuri, trebuie să luați în considerație și faptul că deseori și atârnatul hainelor pe sârme la balcon... mai detaliat este interzis de multe blocuri locative. În final, încercați pe cale amiabilă să discutați și cu vecina care udă florile explicândui consecințele din urma udării pentru a ajunge la un numiutor comun.

29 april 2018