Vechimea in munca se plătește?

28 february 2019 39

Sunt în concediu de maternitate. Am ieșit la lucru 7 ore pe zi (nu 8 ca de obicei). Spuneți-mi, vă rog, vechimea în muncă se plătește sau nu (vreau sa menționez că primesc indemnizație pentru copil)? Mi s-a spus că nu, deoarece primesc indemnizație pentru copil. Am vechime in munca peste 8 ani la aceleași firma. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Sporul pentru vechime în muncă se include în calculul salariului pentru luna calendaristică şi se achită din contul fondului de remunerare a muncii prevăzut pentru perioada respectivă.

În cazul dvs indemnizația nu poate fi sporită prin vechimea în muncă ore aceasta are alt scop.

28 february 2019