Vecin bolnav psihic

15 may 2018 228

Bună ziua. De 6,5 ani ne-am mutat într-un bloc nou. Cu vecinul care locueşte alături de noi - nici nu ştiam cum se numeşte, doar bună ziua şi atât. Totul a început cu 3 săptămâni în urmă. Într-o noapte mi-a sunat la interfon de 3 ori - la ora 03, la 03.15, şi la 03.30 - motivînd că nu are cheie de la întrare. I-am zis că am copil care a 2-a zi merge la şcoală, parcă s-a liniştit. Peste o zi a început să bată la uşa noastră tare, până nu deschideam. Zicea că îl urmăresc cu binoclul şi cu cipul şi că i-am furat telefonul. A devenit agresiv. La ora 3 noaptea am chemat poliția, copilul meu de 14 ani s-a speriat. După ce avplecat poliția, nu s-a calmat, ba din contra. Merge pe la toți vecinii, la unul zice ca i-am furat televizorul, la altul boxa. Poliția a venit din nou, dar nu pot face nimic. După spusele polițiştilor, îl cunosc deja pe dumnealui. Am găsit nr. lui taică-său. Nu poate face nimic, îi este frică de el (vecinul are 48 ani). Eu stau pe medicamente din cauza lui. Vrem să vindem apartamentul, este insuportabil. Ceea ce am scris eu nu e nici 0,1% din tot ce îmi face el. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

D-na Diana, ca atare internarea în spitalul de psihiatrie se ocupă rudele, dacă DVS o să-l convigeţi pe tata vecinuluiu să se implice în problema DVS, v-a fi o,kei. Mai înainte legislaţia permitea poliţiei să intervină pe aşa cazuri, cauma nu. El trebue să fie supus tratementului, fiindcă sînt cazuri... mai detaliat cînd agresivitate de vine mai profundă.Şi încă DVS nu sînteţi în drept să apelaţi la medici.

15 may 2018