Vecini deranjați de muzică

30 august 2016 167

Bună ziua. Vecinii mei de jos se plâng că dau muzica prea tare (în timpul zilei), deși eu mă strădui să mențin un nivel decent. Mă amenință că vor chema poliția. Cât de reale sunt amenințările acestora, ce pot să facă și cum aș putea acționa eu în acest caz? Mersi.

Jurist comments 1

Pavel Cazacu
  • Advocate

Uite ce zice Codul contravențional în această privință:

Articolul 357. Tulburarea liniştii
Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,
... mai detaliat se sancţionează cu amendă de la 15 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 100 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

Deci, dacă nu depășiți limitele stabilite de lege, sunteți sub acoperire legală. :)
Totuși, relațiile cu vecinii sunt extrem de sensibile, și ar fi de dorit să le soluționați în mod amiabil.
P.S. V-am răspuns mai mult ca și locatar al căminului studențesc. :)
Într-un ceas bun!

31 august 2016