Vecinul a inchis accesul la apa

25 june 2020 74

Buna! Locuim la casa pe pamant. Vecinul ne-a taiat accesul la apeduct in curtea sa si astfel a lasat intentionat 4 case fara apa. El ne cere sa-i permitem sa-si faca canalizare prin curtea noastra, ceea ce e inadmisibil si nu e legal. Cei de la Apa-canal zic ca nu pot face nimic. In acelasi timp, casa lui nu este inregistrata, terenul nu e privatizat. Nu intelegem cum el are autorizatie sa inchida accesul la apa. Ce actiuni legale putem aplica in acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Înaintați o plângere la poliție pentru acțiunile comise de vecinul dvs, și cu o plângere către administrația publică locală din circumscripția dvs de a verifica legalitatea construcției și totodată aducerea la cunoștință despre tăierea apeductului.

25 june 2020