Vecinul foloseste terenul meu privat fara acordul meu

16 march 2022 61

Buna ziua. Detin un teren privatizat in suburbii. Cand am revenit in tara dupa mai multi ani, am gasit terenul meu ingradit de catre vecin fara acordul meu care a plasat mai multi caini pe acesta. Care este pedeapsa legala pentru asemenea fapte si cum trebuie sa procedam?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
puteți merge pe ideia de Samovolnicie din codul contravențional și depune o plingere la poliție.
dacă nu se clarifică, atunci acțiune în judecată pentru obligarea de a elibera bunul și evacuarea tuturor lucrurilor acestuia, care se execută sitlit cu ulterioara încasare a cheltuielilor din contul vecinului.

17 march 2022