Vecinul imi incalca intimitatea

06 january 2023 107

Buna ziua. Casa vecinului este contruita chiar pe hotarul dintre terenurile noastre, respectiv vecinul nu are nimic in spatele casei, pentru ca acolo e doar curtea mea. Recent, vecinul si-a facut fereastra in peretele din spatele casei, fereastra care da direct in curtea mea si acest fapt ma deranjeaza, pentru ca imi este incalcata intimitatea. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă ați încercat sa discutați cu Vecinul și acesta refuza în orice mod ajustarea ferestrei astfel incit sa nu aducă atingeri vieții Dvs personale depuneți o plingere concomitent preturii sau primării din regiunea în care vă aflați și alta către inspecția de stat în construcții prin care să... mai detaliat indicați ca imobilului a fost construit pe linia de hotar fără respectarea distanței minime, mai mult ca atât peretele aflat pe linia de hotar nu este un perete orb dar un perete cu fereastra care arunce atingeri dreptului de vecinătate și vieții Dvs personale solicitând sa fie luate măsurile de rigoare. Ulterior veti putea înainta și o acțiune în instanța de judecată intru apărarea drepturilor și intereselor Dvs.

Până atunci, Dvs ușor puteți acoperă fereastra acestuia cu ceva astfel incit acesta sa nu poate vedea ce se petrece la Dvs în ograda.

08 january 2023