Venit obținut peste hotare

26 august 2019 54

Buna! Am un SRL care activează în domeniul marketingului digital. Anul acesta dorim sa extindem afacerea și să începem să lucrăm cu persoanele în afara țării. Compania are cont bancar, dar mai multor persoane le este mai ușor să achite serviciile prin intermediul conturilor virtuale, cum ar fi QIWI sau PayPal sau altele, acestea la rândul lor luând un comision pentru transferul banilor pe contul bancar. Este posibil să primesc achitarea pe QIWI, apoi să transfer banii pe contul bancar și doar după asta să îi declar venit pentru achitarea impozitelor?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Fiind o societate comercială cu scop lucrativ la sigur dispuneți de un contabil care, ar fi trebui sa va explice aceste aspecte.
In cazul în care nu dispuneți de contabil ar fi cazul sa va adresați măcar la o societate care prestează servicii de contabilitate și audit.
Totodată, vă puteți adresa... mai detaliat la Serviciul Fiscal se Stat care, oferă consultații gratuite contribuabililor.

De regulă, în raporturile comerciale internaționale prestatorul/vânzatorul emite un INVOCE care conține toate rechizitele bancare și adresa ambelor părți, iar în baza acestui document beneficiarul efectuează plata prin transfer bancar.

Succes.

27 august 2019