Verificare puncte de penalizare

23 november 2022 1292

Bună ziua. Cum pot verifica online dacă mi-au fost aplicate amenzi contravenționale sau puncte de penalizare?

Jurist comments 2

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Puteți să comandați un Cazier contravențional aici:
https://servicii.gov.md/ro/service/006000019

23 november 2022
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Puteți să verificați pe portalul cetățeanului https://mcabinet.gov.md, unde vei regăsi tot ce te interesează despre relația ta cu instituțiile publice, cum ar fi: statutul actelor tale, statutul de asigurat şi care este medicul tău de familie, situația fiscală şi dacă ai sau nu datorii la bugetul de stat, informații... mai detaliat despre bunurile tale imobile, date despre vehiculele pe care le ai în posesie, eventuale contravenţii, amenzi sau puncte de penalizare, dar şi alte informații foarte utile.
Pentru a accesa această pagină trebuie să aveți semnătură electronică, sau semnătură mobilă care poate fi perfectată la orice reprezentanță a operatorului de telefonie mobilă cu prezentarea buletinului de identitate.

24 november 2022