Verificarea gentii in strada?

27 august 2016 89

De mai multe ori, circulind spre serviciu prin centrul capitalei, am fost oprit de politie si rugat insistent sa le prezit ce am in geanta sportiva. Oare e legal asa ceva? Fara martori sau fara vreo prescriptie a procurorilor sa fiu oprit si verificat in geanta?

Jurist comments 1

Vladislav Mocanu
  • Law student
  • Other violations

Salut, Ruslan.

Polițistul este în drept să efectueze controlul (preventiv) atât a persoanei, cât și a bagajului acesteia:

1) la întruniri publice sau în alte locuri în care este interzis accesul cu arme, produse ori cu substanţe periculoase;

2) asupra persoanei care se află în stare de inconştienţă şi este necesară... mai detaliat identificarea acesteia;

3) când există indicii temeinice că s-a săvarșit sau urmează să se savîrșească o infracțiune, de ex.: daca în apropiere a avut loc o spargere și tu treci prin pe acolo cu un bagaj voluminos, normal, creezi suspiciuni.

Prin urmarea, din ceea ce ați scris mai sus, d-stră nu păreți a va încadra în situațiile 1) și 2). Sfatul meu - încercați sa nu păreți atât de suspect, odata ce nu e prima data când sunteți oprit :)

Sper că v-am fost de folos.

PS. Dacă considerați că, ofițerii de poliție iși depășesc atribuțiile, sunați la 902 sau la linia fierbinte 1520. Ah, și încă ceva, rugați-i să se identifice, dacă n-o fac de bună voie.

28 august 2016