Vinieta expirată

26 april 2020 322

Buna ziua. Sunt posesorul unui automobil înmatriculat în Lituania, aseară vinieta a expirat la 00:00. Azi dimineață la ora 9 am plecat să o achit, dar am fost oprit si amendat din cauza ca vinieta nu era valabilă. Exista o perioadă de timp în care trebuie să o achit sau obligatoriu trebuie facuta inainte sa expire cea precedenta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pai in perioada cît era valabil urme a fi prelungită prin achitarea taxei. În cazul dumneavoastră se consideră că circulați în lipsa taxei achitate, or cînd ați fost stopat vieta nu era valabilă sau lipsea.

27 april 2020