Vinieta lipsă câteva ore

18 february 2021 39

Bună ziua. La intrarea în țara cu mașina înmatriculată în România, am achitat vinieta pentru o perioadă de 7 zile, adică până pe 17.02.2021, ora 23:59. Astăzi am cumpărat alta vinietă, cu începere din data de 18.02.2021, ora 16:00. Deplasându-mă prin Chișinău, cu siguranță am nimerit în vizorul camerelor de supraveghere a traficului. Risc vreo amenda pentru că nu am avut vinieta achitată timp de câteva ore?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Sergiu.

Da, riști amendă.

În cazul în care vei fi citat, va trebui să prezinți dovezi precum că pe perioada aflării mașinii pe teritoriul Republicii Moldova vinieta era achitată. Dar nu cred cineva să se ocupe cu asemenea "analize".

Succes.

19 february 2021