Vanzarea casei

14 march 2021 30

Buna! Parintii mei au trait 15 ani fără a fi casatoriti. Tata a decedat, iar mama se considera ca mostenitoare a casei. Ea poate sa o vanda fara acordul meu si al surorii mai mari?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
pentru început, proprietar ai casei erau înregistrați ambii părinți sau doar unul? cine este acela? rezultînd din datele în cauză va fi posibil de oferit detalii.
În cazul în care părinții nu au fost căsătoriți, rezultă că mama nu poate moșteni după tatăl decedat, or nu au nici o legătură... mai detaliat juridică în acest sens. Ei sunt considerați coproprietari și atît, iar cota după decesul tatălui poate fi moștenită doar de succesorii acestuia, adică copii, eventual fiind vorba despre dumneavoastră și sora în părți egale dacă nu mai sunt alți descendenți.
La caz, dacă există o cotă înregistrată după tata decedat, în cazul dosarului succesoral urmează să deveniți cu sora coproprietar pe întreaga cotă a tatălui, astfel fără acordul vostru, mama nu v-a putea vinde sau întreprinde alte acțiuni.

Informația este una generală și reiese din speță, pentru detalii vitalieonofrei@gmail.com, sau rnunțați mai jos care este intenția dumneavoastră în raport cu imobilul cît și de concretizat dacă au fost înregistrați ca coproprietari sau a fost doar unic proprietar.

15 march 2021