Violarea dreptului la intimitate

02 march 2019 110

Buna ziua. Recent am avut o situatie la locul de munca: o colega nu s-a delogat de pe pagina de facebook si altele au intrat si i-au citit mesajele private, facandu-le publice la locul de munca, plus ca au si filmat conversatia de facebook cu alta colega. Am citit ca este o infractiune, art. 178 Codul penal al RM. Va rog sa imi confirmati daca e asa si sa imi oferiti mai multe detalii. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Actualmente exista o polemica serioasa in ceea ce priveste posibilitatea aplicarii art.178 Cod penal in ipoteza violarii dreptului la secretul corespondentei electronice. In opinia mea, art.178 Cod penal nu ar trebui aplicat in asemenea ipoteza, intrucat corespondenta electronica nu este indicata explicit sau implicit in textul normei. Dupa... mai detaliat mine, aceasta constituie o lacuna, dar care nu poate fi acoperita decat prin modificarea art.178 Cod penal prin introducerea in dispozitia normei a unui asemenea tip de corespondenta (bunaoara, asa cum au facut-o demult legiuitorii unor state straine). Exista chiar un proiect de lege la acest capitol. In orice caz, pana la o eventuala modificare a textului art.178 Cod penal, respectiva norma nu poate fi aplicata pentru violarea dreptului la secretul corespondentei electronice.

02 march 2019