Violenta in famile inaintea divortului si dupa divort

05 august 2019 29

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati, dar locuiesc intr-o curte la sat. Mama locuieste in casa mostenita de la bunicii ei inaintea casatoriei si bineinteles toate actele sunt scrise pe numele ei, iar tata locuieste intr-o casa mica, pe care au construit-o ambii. Din motivul ca bea, fura, o bate si o ameninta cu moarte, vrem sa plece de la acea casa. Unde trebuie sa ne adresam? Si care e sansa sa reusim sa nu aiba acces in acea casa si sa nu o deranjeze pe mama? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

De fiecare data când tatăl Dvs. devine agresiv și violent apelați poliția și solicitați emiterea unui Ordin de Restricție de Urgență pentru 10 zile.
Intre timp, adresați-vă în instanța de judecată cu o cerere privind eliberarea unei Ordonanțe de Protecție, act în care instanța de judecată va fi indicată distanța la... mai detaliat care nu se poate apropia de mama Dvs. și/sau copiii acesteia, inclusiv și alte interdicții.
Respectiva cerere de eliberare a Ordonanței de protecție se examinează în termen de 24 ore din momentul depunerii în instanța de judecată, chiar și în lipsa agresorului, fiind suficiente doar declarațiile victimei și poate fi prelungită.

Această Ordonanță de protecție este pusa în aplicare de către Poliție, iar încălcarea respectivei ordonanțe de către agresor angajează răspunderea penală a acestuia în conformitate cu art. 320 Cod Penal al RM.

Totodată, este necesar ca victima să introducă o acțiune în justiție în legătură cu necesitatea partajării proprietății comune în devălmășie dobândită în timpul căsătoriei de către soți.

Succes.

05 august 2019