Viza de resedinta

29 january 2019 89

Buna ziua. Avem cu sotul viza de resedinta la sat, dar traim la sora lui in Chisinau. Acum a aparut problema ca vrem sa dam copilul la gradinita si cer viza de resedinta. Care este procedura, unde ne adresam? Daca sora ne face viza de resedinta pe un an la ea in apartment? Este posibil asa ceva? Am auzit ca se poate de facut la notar asa procedura? Cine trebuie sa fie prezent daca apartamentul e scris pe ea si sotul ei?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Viza de reședință în cazul dumneavoastră o poate avea unul sau ambii părinți,
În partea ce ți e de viza de reședință, nu sunt probleme, este posibil de a se înregistra cu viză la noul apartament prin intermediul ASP, la cerere, prezentînd actele de proprietate asupra apartamentului sau, dacă nu... mai detaliat e proprietar, prin prezentarea acordului proprietarului apartamentului.

Mai jos vedeți pagina unde sunt indicate actele necesare, si impreuna cu sora mergeți:
http://www.asp.gov.md/ro/node/1506

Totodată, sora în calitate de proprietar, poate în orice moment să vă radieze de la viză de reședință din apartamentul său.

29 january 2019
Valentin Ciuric
  • Advocate
17 july 2020