Viza de resedinta

26 november 2018 87

Salutare! Am vandut apartamentul unde aveam viza de resedinta, respectiv am cumparat alt apartament intr-un bloc nou, dar care nu este dat in exploatare inca. Din aceasta cauza nu pot sa inregistrez viza de resedinta. Cum poate fi solutionata situatia data? In momentul procurarii mi s-a spus ca in 2 saptamini se da in exploatare.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua.
Presupun că încheierea unui contract de investiţii nu vă oferă dreptul de proprietate deplină asupra apartamentului. Astfel, pentru schimbarea vizei de reşedinţă aveţi nevoie de obţinerea actului de predare primire a apartamentului (dat în exploatare)care va fi înregistrat la cadastrul.
După obţinerea actul ce atestă dreptul de proprietate puteţi... mai detaliat purcede la procedura de modificare a vizei de reşedinţă.
Cu alte cuvinte, contractul de investiţii încheiat de Dvs. cu compania de construcţii nu vă oferă dreptul de a vă schimba viza de reşedinţă atât timp cât nu obţineţi dreptul de proprietate deplină.
Pentru mai multe informaţii : http://lex.justice.md/md/346754/

27 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Înregistrați contractul la Cadastru!
După care, cu el mergeți la sectia de pașapoarte din raza teritorială respectivă și depuneți cerere de modificare a adresei de domiciliu.
Din momentul înregistrării Contractului la oficiul cadastral, deveniți proprietar asupra apartamentului, sub condiție (plata prețului).

27 november 2018