Viza de resedinta

08 july 2019 88

Buna ziua. De la divort au trecut 10 ani. Pe fostul sot nu l-a deranjat faptul ca am ramas cu viza de resedinta veche. Casa in care am resedinta, el i-a vandut-o fratelui sau, ca sa nu am parte din casa. Astfel, eu si copilul minor am ramas in strada. Ei acum iar vor sa vanda casa si ma ameninta ca daca nu ma scot de la evidenta, ma dau in judecata, precum ca mi-am facut-o ilegal in 2010. Cum poate sa fie ilegal, daca singur fostul proprietar m-a inregistrat la primarie inca din 2003? Eu in 2010 doar am inregistrat-o la sectia de pasapoarte. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Viza de reședință se înregistrează si radiază de proprietarul imobilului, instanța de judecată este de prisos.
Este deajuns ca proprietarul sa mearga să solicite radierea acesteia.

09 july 2019