Viza de resedinta in apartament instrainat

29 june 2018 79

Buna ziua! in 2009 am avut viza de resedinta in sectorul Buiucani. In 2012 am ramas fara apartament. Apartamentul este cu alti proprietari. Mi-au spus ca nu mai am nicio legatura cu acest apartament. Spuneti-mi, Va rog, cum ramine cu viza de resedinta? Copilul implineste 16 ani si nu stiu unde sa-i fac buletin de identitate.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Actualmente, legislația nu impune obligația de a deține viză de reședință,
Viza de la fostul apartament poate fi radiată de noii proprietari fără acordul d-stră.
Cel mai bine apropiați vă la cea mai apropiată secție de evidență a populației și consultați acest capitol sau telefonați 14909.

29 june 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
De fapt, proprietarul imobilului poate solicita radierea dvs de pe această adresă.
Dacă ați înstrăinat bunul imobil nu mai aveți nici un drept asupra bunului și nici dreptul la viza de reședință sau domiciliu în lipsa acordului actualului proprietar.

29 june 2018
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 july 2020